
Lékaři bez hranic
Lékaři bez hranic patří mezi nejvýznamnější zdravotnické a humanitární organizace s projekty ve více než 70 zemích světa. Od roku 1971 poskytují základní zdravotnickou péči populacím postiženým ozbrojenými konflikty, přírodními katastrofami, epidemiemi či lidem vyloučeným ze zdravotní péče.
Páteří naší organizace jsou místní zaměstnanci, kteří na jednotlivých misích tvoří přes 90 % spolupracovníků. Díky nim je pomoc udržitelná i po ukončení projektu.
Za svou činnost jsme v roce 1999 získali Nobelovu cenu za mír. Finanční prostředky obdržené díky tomuto ocenění byly použity na boj proti opomíjeným nemocem.
Česká pobočka Lékařů bez hranic byla založena v roce 2006. Informuje veřejnost o situaci v krizových oblastech a zajišťuje finance i spolupracovníky pro zdravotnické a humanitární projekty v zahraničí.

© Lékaři bez hranic/Hannah Wallace Bowman

© Lékaři bez hranic/Julie Remy

„Na mise s Lékaři bez hranic jezdím velmi ráda, a to i přes často vyčerpávající pracovní nasazení v oblastech ozbrojeného konfliktu. Každý den tam mohu vidět pozitivní dopad, který naše zdravotnická zařízení mají na dostupnost a kvalitu lékařské péče pro místní obyvatele.“
MUDr. Eva Kušíková
Kdo se může zapojit?
Do zahraničních projektů se průběžně hledají spolupracovníci zdravotnických, administrativních i technických profesí. Každoročně s Lékaři bez hranic vyjede na misi z Česka a Slovenska průměrně 40 kolegů.
Práce pro Lékaře bez hranic je velmi naplňující, ale také velmi náročná. Mise trvají od několika týdnů až měsíců a během té doby ze sebe musíte vydávat to nejlepší, často zvládat život v náročných podmínkách a vyrovnávat se se situacemi, do kterých byste se jinak možná nedostali. Odměnou vám je to, že se můžete přímo podílet na zachraňování životů a pomoci lidem, ke kterým se mnohdy žádná jiná pomoc nedostane.
Pokud uvažujete o spolupráci, jako zdravotníci byste měli mít dokončené relevantní vzdělání včetně atestace ve vaší specializaci a alespoň dvouletou klinickou praxi. Kromě těchto formálních předpokladů byste také měli být jazykově vybavení, flexibilní, odolní vůči stresu, měli byste rovněž umět spolupracovat v multikulturním prostředí i vést v něm tým.

© Lékaři bez hranic
Zajímá vás, jaké zážitky si naši kolegové přivezli z misí?
Podívejte se na úryvky jejich vyprávění z cyklu debat
Debriefing: https://www.youtube.com/playlist?list=PLMjcYcJ1G9Q3iS1eO_QGaCQoFaFj1I99G
nebo si poslechněte jejich povídání v podcastu
Mlčení zabíjí: https://www.lekari-bez-hranic.cz/mlceni-zabiji.
Věděli jste?
Lékaři bez hranic získávají finanční prostředky téměř výhradně od soukromých dárců. Díky tomu nepodléhají ekonomickým a politickým tlakům vlád či mezinárodních institucí a mohou se soustředit na pomoc těm, kteří ji nejvíce potřebují. Nejméně 80 % všech celosvětových příspěvků jde přímo na zdravotnickou a humanitární pomoc. Financování Lékařů bez hranic podléhá externím i interním auditům.
Láká vás účast na humanitární misi Lékařů bez hranic? Více informací o tom, jak se stát členem našeho týmu naleznete zde: https://www.lekari-bez-hranic.cz/pojedte-na-misi